Dokąd iść? Mapy mówią do nas

NAKŁAD WYCZERPANY

Mapy z patyków i muszelek mieszkańców Oceanii, wykuty w marmurze starożytny plan Rzymu, mapy nieba, plany metra, mapa ludzkiego genomu… Jeszcze zanim powstało pismo, ludzie tworzyli mapy. Każda z nich to unikalny obraz świata widzianego oczami jej twórcy i próba odnalezienia w nim drogi.

Wyjątkowa książka edukacyjna, w której wiedza podana jest z zachwycającą lekkością i prostotą. Poetycki tekst Kim Heekyoung i mistrzowskie ilustracje Krystyny Lipki-Sztarbałło zapraszają małych Odkrywców do fascynującej podróży po świecie kartografii, prowokują do refleksji i samodzielnych poszukiwań wiedzy.

NAGRODY
Książka wpisana na listę 100 najpiękniejszych książek świata w 4. edycji konkursu CJ Picture Book Awards 2011.
Edycja niemiecka otrzymała m.in. tytuł Książki Miesiąca przyznawany przez Niemiecką Akademię Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej oraz została nominowana do prestiżowej nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2012.
Wyróżnienia w konkursach Polskiej Sekcji IBBY – Nagroda Donga 2012 i Książka Roku 2013.
Wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

RECENZJE
„Dokąd iść? Mapy mówią do nas” to zaskakująco piękna rzecz o kartografii. Przełamuje barierę pomiędzy książką popularnonaukową, obrazkową i edukacyjną. Udowadnia, że informacje o mapach można przekazać poetyckim językiem i zilustrować je w inteligentny i przenikliwy sposób.
Katarzyna Sarek, Kultura Liberalna

 "Dokąd iść?" nie jest ani atlasem, ani historią znaków graficznych, ani zbiorem ciekawostek. Autorki robią coś znacznie trudniejszego: pokazują, w jaki sposób świat zmienia się w znak graficzny. Pokazują, że mapa w tej formie, jaką znamy, wcale nie jest oczywista. Pokazują również, że żadna z tych metamorfoz rzeczywistości w znak nie jest przezroczysta, ponieważ mapa jest zawsze interpretacją i to na kilku poziomach. Zawsze jest wyborem jakichś elementów i pominięciem innych. I zawsze kryje się w niej idea, która organizuje mapę, pomagając człowiekowi odnaleźć się w labiryncie świata.

Wytłumaczenie dziecku, jak te idee się pojawiają i transformują poprzez wieki, wymaga ogromnej dyscypliny intelektualnej - i to od obu autorek, bo w "Dokąd iść?" tekst i obraz idealnie się dopełniają. Kto by pomyślał, że książka o mapach może okazać się tak oszałamiającą podróżą poprzez historię idei.
Anna Brzezińska, Wirtualna Polska

Scenariusz zajęć z książką "Dokąd iść?" (oprac. Anna Mrozińska)
dla kreatywnych nauczycieli, bibliotekarzy, animatorów kultury, rodziców do pobrania w sekcji MATERIAŁY DO POBRANIA.

  • Format: 22,5x25 cm
  • Oprawa: twarda
  • Liczba stron: 44
  • Rok wydania: 2012, 2014 (wydanie drugie)
  • ISBN: 978-83-63156-04-6

Materiały do pobrania

Polecamy też: